Ebből az 54 fából mindössze 18 fát minősítettek élet- vagy vagyonbiztonsági szempontból veszélyesnek. A többi 36 fa – köztük hársak, hegyi juharfák, vadgesztenyefák – mind egészséges! Csak éppen a kormánynak útban vannak.
A fák kivágását a Várkapitányság kezdeményezte, hogy a Nemzeti Hauszmann Program keretében megvalósulhasson az 1944. márciusi állapotokat visszaállítani hivatott beruházás és az ahhoz kapcsolódó mélygarázsépítés. (Mint tudjuk, a Várhegy belsejében egyedülálló természeti-kulturális örökségnek számító, védett barlang-pincerendszer található, benne például középkori mikvével, de a mélygarázs építésével kapcsolatban nem kell környezetvédelmi hatástanulmány, mivel állítólag kevesebb, mint 300 férőhelyes lesz. A részletes tervek nem ismertek.) A kormányhivatal pedig (akárcsak a Kossuth téren annak idején) engedélyezte a fakivágást.
Erről minket, az önkormányzatot, mint érintetteteket külön nem értesítettek. A döntést akkor hozták meg, amikor tavaly igazgatási szünet volt a hivatalunkban, és valahol a kormanyhivatal.hu oldalán tették közzé mindössze 5 napra, onnan kellett volna megtudjuk – ennyi szerepel mindössze a tavalyi határozatban, amihez ma jutottunk hozzá. Az önkormányzatban kollégáimmal már vizsgáljuk a körülményeket, hogy jogi úton is megtámadhassuk a döntést.
Addig is, a holnapi napon hivatalos levélben fordulok a Várkapitánysághoz és Böröcz László Budapest világörökségi területfejlesztésének kommunikációjáért felelős miniszteri biztosához is, hogy megtudakoljam: hány fát vágtak ki eddig, és még hány fát terveznek kivágni a vári kormányzati negyedbe autóval érkezők kényelme kedvéért?