A PÁRBESZÉD 7 PONTOS JAVASLATA A LAKHATÁSI VÁLSÁGRA

2020.11.05.

Ma vitázott a Parlament a Fidesz újabb otthonteremtési javaslatáról; de a lényeget nézve, a Fidesz, mint mindig, most is a leggazdagabb tizedet támogatja. A Párbeszédben ezzel szemben zöld baloldali pártként alapelv, hogy mindenki számít, mindenkinek jár a lakhatás. Az élethez való jog két alappillére az alapjövedelem és a lakhatáshoz való jog. A Fidesz lakáspolitikája semmilyen megoldást […]

Ma vitázott a Parlament a Fidesz újabb otthonteremtési javaslatáról; de a lényeget nézve, a Fidesz, mint mindig, most is a leggazdagabb tizedet támogatja. A Párbeszédben ezzel szemben zöld baloldali pártként alapelv, hogy mindenki számít, mindenkinek jár a lakhatás. Az élethez való jog két alappillére az alapjövedelem és a lakhatáshoz való jog. A Fidesz lakáspolitikája semmilyen megoldást nem nyújt az évi több, mint 3000 kilakoltatással szemben, a 300 000 nyomortelepen élő számára, és annak a több, mint 3 millió embernek, akik felújításra szoruló lakásban kénytelenek élni. A Párbeszéd lakhatási válságra vonatkozó 7 pontos megoldási javaslata van. 

  1. Lakhatáshoz való jog.Az elhelyezés nélküli kilakoltatások kegyetlen eljárásának tilalma. A lakásvesztés, hajléktalanná válás megelőzése, lakásmegtartás támogatása, egyebek között az adósságkezelési szolgáltatás kötelezettségének visszaépítése a szociális törvénybe.

  1. Bérlakásépítés.Tömegek jelentkeznek és várnak bérlakásra, a mindössze 1,5%-os szociális bérlakás szektor bővítése kell, állami és önkormányzati programokkal legalább 100 ezer új bérlakást kell építeni. Emellett bővíteni kell a kollégiumi férőhelyeket is, minimum 25 ezer új helyre van szükség.

  1. Szociális és önkormányzati lakásügynökség.Miközben tízezrek alszanak az utcán, addig több százezer lakás áll üresen, mert a tulajdonosok nem mernek, nem akarnak belevágni a lakáskiadásba. V. Naszályi Márta, Párbeszédes polgármester mutatja a példát aBudavári Önkormányzatban az Utcáról Lakásba Egyesület segítségével. Be lehet vonni a magáningatlanokat a lakáskiadásba, ami biztonság a kiadónak és megfizethető lahatás a bérlőnek. Minden beruházást kötelezni kell bérlakás hányad létrehozására.

  1. Lakbérplafon bevezetése.Egy átlagos budapesti lakás bérleti díja 150 ezer forint, miközben a minimálbér 107 ezer forint. Megfizethetetlenek a bérleti díjak. Berlinhez hasonlóan maximalizálni kell a lakbért. Meg kell regulázni a rövidtávú lakáskiadást. A lakás nem szálloda, nem befektetésre való, hanem családok elhelyezésére.

  1. Elsőként lakhatás! programok indítása.A lakáshoz jutás nem öncél, hanem alapvető feltétele a társadalmi beilleszkedésnek. A hajléktalan embereknek nem szállóra, hanem lakásra van szüksége. Ez egy olyan társadalmi befektetés, ami hamar megtérül, hiszen így a szociális és egészségügyi ellátórendszerek igénybevétele helyett a társadalom produktív tagjává válhatnak az emberek.

  1. Teleprehabilitáció.2020-ban Európa közepén megengedhetetlen az, hogy több százezer ember komfort nélküli lakásokban lakjon. Nem a telepeket kell önmagukban felszámolni, hanem egy komplex program, munkaügyi, oktatási, szociális, gondoskodási program, amelyre 300 000 embernek van szüksége.

  1. Önerő nélküli lakásfelújítási program.3 millió ember él olyan lakásokban, házakban amik nem megfelelőek. Ezek felújításra szorulnak, nem egészségesek, komfort nélküliek. Egyszerre kell segíteni a magyarok életkörülményeit és a klímasemlegességi elveket. Azokat a forrásokat, amiket az európai unió biztosít energetikai korszerűsítésre, azt az kormánynak nem magára, hanem a magyar emberekre kellene költeni.

Ennek a 7 pontos programnak a végrehajtása megoldja a lakhatási válságot, és biztosítja, hogy 2022 után a lakáspolitika végre nem a vagyoni elitet, hanem a társadalom 90%-át fogja szolgálni.

Budapest, 2020. november 5.

Tordai Bence, a Párbeszéd frakcióvezető-helyettese

Tordai Bence parlamenti felszólalása a témában itt tekinthető meg. 

Kövess minket: